Uncategorized

سناریو های خانه هوشمند | Radio Pour Tous

Posted by user

همه ی ما موقعی که وارد منزل می شویم یا می خواهیم خانه را ترک کنیم یا زمان تماشای تلوزیون و… یک سری کارهای تکراری انجام می دهیم. مثلا موقع خروج همه لامپ ها خاموش، شیر گاز بسته و…

خوب از آنجایی که یکی از رسالت های خانه هوشمند ایجاد آسایش و رفاه برای ساکنین خانه هست ، خانه ی هوشمند شما این اقدامات تکراری را به جای شما هر بار انجام خواهد داد.

سناریو خانه هوشمند چیست؟

همانطور هم که از معنی لغوی سناریو بر می آید، به این اقدامات که طبق روال و فرآیندی از پیش تعریف شده انجام می شود در خانه هوشمند اصطلاحا سناریو گفته می شود. که به قول یکی از کارفرما های گرامی” شرکتهای هوشمند سازی خیلی بهش مینازن!”

انواع سناریو در ساختمان هوشمند

سناریو تماشای تلوزیون

تصور کنید روی مبل نشسته اید و تصمیم می گیرید فیلمی که مثلا در شبکه استانی کیش شروع شده را تماشا کنید از طریق موبایل خود که در دست دارید تنها کاری که می کنید این است که وارد اپلیکیشن شده و سناریوی تماشای تلویزیون را انتخاب می کنید ، تمام چراغ ها خاموش میشود به جز نور مخفی ملایم در tv room ،دمای هوا روی 25 درجه تنظیم میشود ، پرده های برقی هوشمند منزل همه بسته می شوند و مابقی تنظیمات که شما در نظر گرفتید. بعد از پایان فیلم در حالی که خوابتان گرفته و کنترل تلویزیون نزدیک شما نیست از روی گوشی موبایل تلویزیون هم خاموش می کنید. و سناریو خواب را فعال میکنید.

سناریو خواب

با فعال شدن سناریو خواب تمامی چراغ ها خاموش و تنها نور مخفی راهرو با رنک ملایم آبی 20 درصد روشن خواهد بود. پرده ها بسته و دما رو 26 درجه تنطیم میشود. میتوانید دزدگیر را نیز در همه ی زون ها جز اتاق خواب خود فعال کنید.

سناریو خروج

صبح هنگام با طلوع خورشید پرده های برقی نیز باز می شوند و نور خورشید به شما برای شروع روزی دیگر خوش آمد می گوید. چای ساز شما که به پریز هوشمند متصل است پیش از بیدار شدن شما طبق زمانبندی روشن شده و چای حاضر است. شما سناریو خروج را فعال میکنید دزدگیر فعال ، چراغ ها خاموش ، شیر اصلی گاز بسته (یا حتی شیر آب) و…. و از واحد خارج میشوید که آسانسور نیز در این فاصله احضار شده است و رهسپار محل کار میشوید. نزدیک ظهر زمانی که شما در منزل حضور ندارید و با افزایش دمای منزل و رسیدن به دمای تنظیم شده در سناریو خروج پرده های هوشمند بسته می شوند تا از ورود بیشتر گرمای خورشید به درون خانه جلوگیری کنندتا سیستم سرمایشی بیش از حد فعالیت نکند. خانه هوشمند شما آماده استقبال از شما برای بازگشت به منزل است.

سناریو ورود

بعدازظهر شما وارد منزل میشوید و سناریو ورود را فعال می کنید به دلیل اینکه قبلا خودتان تنظیم کردید در سناریو ورود مثلا120 لوکس نور داشته باشید و الان همچنان روز است برای صرفه جویی در مصرف برق روشنایی ، ابتدا پرده های برقی باز می شوند و اگر لوکس نور مورد نظر تامین نشد به ترتیب اولویتی که قبلا تعیین کرده اید لامپ ها هم به ترتیب روشن می شوند تا به شدت نور مورد نظر شما برسند و در تمام این مدت شما هیچ دخالتی به کنترل سیستم ندارید و فقط یکبار در ابتدا سناریو ورود را فعال نموده اید.

سناریو مهمان

پس از کمی استراحت مهمانان شما از راه میرسند، شما سناریو مهمان را فعال میکنید. به این ترتیب تمامی لامپ ها روشن میشود، رنگ نور RGB به رنگ بنفش جیغ در می آید، دما روی 22 درجه با دور فن 3 و پردها بسته به جز پرده سالن و آبنما نیز که به پریز هوشمند متصل است در سالن شروع به کار کردن میکند. شما فلش خود را به تاچ پنل داخل سالن متصل میکنید و از اسپیکرهای داخل سالن موزیک مورد نظر را پخش میکنید. چند دقیقه بعد یکی از مهمانها آهنگی درخواست میدهد که در گوشی خود دارد ، بنابر این با بلوتوث گوشی به سیستم صوتی خانه هوشمند متصل میشوید و موزیک از گوشی ایشان پخش خواهد شد.

بخشی از امکانات که در تنظیمات سناریو میتوان استفاده کرد را با هم مرور کردیم. خوب است اشاره کنیم که تمام امکانات فوق و در بعضی موارد بیشتر از موارد یاد شده توسط تجهیزات خانه هوشمند کوباکو قابل پیاده سازیست.

تعریف سناریو خانه هوشمند

میتوانیم انواع سناریو با نام های مختلف تعریف کرد که موارد فوق از پر کاربرد ترین ها بود که اشاره شد.

طبیعتا تنظیمات مورد نظر در هر سناریو میبایست طبق نظر کاربر و ساکنین اعمال شود. در این بخش متاسفانه در برخی محصولات موجود در بازار نیاز به تکنسین فنی میباشد که با اتصال لپ تاب به تجهیزات ، تنطیمات را اعمال نماید که که کمی دشواری در کاربری بویژه زمان تغییر ساکنین خواهیم داشت. این موضوع در خانه هوشمند کوباکو حل شده به شکلی تمامی تنطیمات سناریو ها توسط کاربر بدون نیاز به اطلاعات فنی داخل منو بسیار ساده انجام و قابل تغییر میباشد.